Novinky

Přihlášky na certifikát

Portál k přihlašování na letošní zkoušku CNaVT (proběhne v době od 1. do 15.5.) je otevřen, a to na webu cnavt.org v rubrice „inschrijven“. Externí kandidáti platí 50,- euro, kvůli platbě nebo pro info se obracejte na naši kancelář.

Museum moderního realismu MORE v nizozemském Gorsselu otevřelo 6. února jedinečnou výstavu meziválečného realistického výtvarného uzmění v Českoslovernsku. Bylo nám ctí překládat rozsáhlý katalog této výstavy. Výstava je otevřena do 8. května a rozhodně stojí za vidění.

V češtině vychází druhý román nizozemského spisovatele Jaapa Robbena Letní srst. Román vysoce oceňovaný jak doma v Nizozemsku, tak v zahraničí, přináší v typicky minimalistickém stylu napínavý čtenářský zážitek.

Úspěšné složení zkoušky na cerfifikát z nizozemštiny

Srdečně blahopřejeme všem uchazečům o certifikát nizozemštiny. Přes vysokou obtížnost zkoušek letos opět obstála naprostá většina našich uchazečů. 

Gefeliciteerd!!!

Proficiat!!!

Kluun v češtině

V českém překladu právě vychází román DJ bestsellerového nizozemského autora Kluuna.

Odlehčené povídání o vlámských a nizozemských podobnostech a odlišnostech na palubě Avoid Floating Gallery v Praze, 15. července 2021 od 19.30. 

Úvod » Články » Novinky » Noc literatury

Noc literatury

15.05.2013

Arthur Japin

Arthur Japin (1956) je nizozemský prozaik a autor televizních, rozhlasových i divadelních her. Po studiích literatury a herectví působil jako herec v rozhlase, televizi a filmu, krátce rovněž v amsterodamské Nizozemské opeře. Literárně debutoval v roce 1996 a už o rok později vydal román Černoch s bílým srdcem, který se stal bestsellerem a je dnes považován za klasické dílo současné nizozemské literatury. Na základě knihy vznikla v roce 2007 opera Kwasi & Kwame.

Černoch s bílým srdcem

V roce 1837 posílá panovník afrického kmene Ašantů svého syna a synovce holandskému králi Vilémovi I. jako zástavu, když s Holanďany uzavírá smlouvu, jíž umožňuje naverbování svých poddaných do nizozemské východoindické armády. Pro dva malé černošské prince se tak se dne na den zcela změní svět. A každý z nich se s tím vyrovnává po svém – jeden se usilovně snaží stát Evropanem a vytěsnit svou minulost, zatímco druhý zůstává tvrdošíjně věrný své africké identitě. Na pozadí tohoto příběhu autor s hlubokou empatií a nesmírnou lidskostí rozvíjí témata tragické osamělosti obou hrdinů, jejich osud outsiderů či otázku lidské hodnoty a konflikt mezi touhou být sám sebou a snahou přizpůsobit se okolí.

Erwin Mortier

Vlámský prozaik a básník Erwin Mortier (1965) studoval dějiny umění v Gentu, diplom získal v oboru psychiatrický ošetřovatel. Od roku 1999 se živí výhradně jako spisovatel. Vydává romány, povídky i básně, věnuje se také překladatelské činnosti. Pro Mortierovu prózu jsou příznačné dvě věci: postupný, pomalý, ale zároveň přesně zrežírovaný vývoj příběhu a vysoce estetické zacházení s jazykem.

Marcel

Těžištěm této novely je záhadná postava prastrýce Marcela, jehož tajemství, zjevně souvisejícímu s jeho válečnou smrtí kdesi daleko od domova, se snaží přijít na kloub desetiletý hlavní hrdina. Marcelův portrét je spolu s fotografiemi dalších členů rodiny vystaven jeho očím na babiččině příborníku, na rozdíl od ostatních však nikdy neopouští své čestné místo hned vedle sošky Panny Marie. Teprve když se chlapci náhodou dostane do rukou svazek Marcelových válečných dopisů a obálkou jednoho z nich se rozhodne pochlubit ve škole, začne chápat, proč je vzpomínka na padlého prastrýce pro rodinu, která se střídavě snaží odhalit, přikrášlit a zamaskovat svou minulost, i po letech zdrojem bolesti a rozpaků.

 

 

Karlova 18, Praha 1 - Staré Město, +420 222 220 777, Mobil: +420 603 553 789 nebo +420 603 782 819
info@ntcntc.cz, www.ntcntc.cz

Realizace a SEO CCN PLUS s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.Více informací